«
bitcoin-cüzdan-güvenliği

Bitcoin’in yükselen fiyatı, kullanıcı cüzdanlarını kripto para birimini dolandırıcıları için çekici bir hedef haline getiriyor. Çevrimiçi cüzdanınızı boşaltmalarına izin vermeyin; işte dijital servetinizi nasıl koruyacağınıza dair bir kaç ipucu.

Bitcoin’de yeniyseniz, bu ipuçları dijital servetinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi Cüzdanınızı Koruyun

Bitcoin ve diğer popüler kripto para birimlerini kullanmaya başlamanın en kolay yolu , Coinbase veya Binance gibi çevrimiçi bir cüzdana kaydolmaktır. Çevrimiçi cüzdanlar, Bitcoin’in özel anahtarları ve adresleri kullanma gibi teknik zorluklarının çoğunu gizler, bu nedenle bunlar, daha az teknoloji meraklısı veya Bitcoin’e yeni başlayanlar için çekici bir seçenektir. Çoğu çevrimiçi cüzdan için kaydolmak birkaç dakikadan fazla sürmez ve hesabınıza erişmek yalnızca bir tarayıcı, kullanıcı adı ve şifre gerektirir.

Bununla birlikte, çevrimiçi cüzdanlar, kripto para birimlerinizi saklamak için en güvenli yer değildir. E-postanız ve şifreniz olan herkes paralarınıza erişebilir ve bunları çalabilir ve kötü oyuncular bunu bir kimlik avı e-postası kadar basit bir şeyle başarabilir . Ayrıca, geleneksel ödeme sistemlerinden farklı olarak, kaybolan bitcoinleri kurtarmak neredeyse imkansızdır.

Cüzdanınızın güvenliğini artırabilecek en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir (2FA)

Çoğu çevrimiçi cüzdan, iki faktörlü veya çok faktörlü kimlik doğrulamayı destekler. 2FA’yı etkinleştirmek, hesabınızı bir telefona, mobil uygulamaya veya fiziksel dongle’a bağlar. Kötü niyetli bir bilgisayar korsanı kullanıcı adınızı ve şifrenizi ele geçirirse, hesabınıza erişmek için yine de bu ekstra faktöre ihtiyaç duyacaktır.

Telefon Numaranızı 2FA İçin Kullanmayın

Çoğu site, iki faktörlü kimlik doğrulamanın çeşitli biçimlerini destekler, ancak tüm 2FA yöntemleri eşit derecede güvenli değildir. Hesabınızın güvenliğini sağlamak için SMS şifrelerine güvenirseniz, becerikli bilgisayar korsanları telefon numaranızı ele geçirebilir ve 2FA şifrenizi ele geçirebilir. Hesabınızla bir telefon numarası ilişkilendiriyorsanız, ayrı, gizli bir SIM kart kullanmak en iyisidir.

Bitcoin Cüzdanınız için Ayrı Bir E-posta Kullanın

Çoğumuz günlük iletişimlerimiz için birincil hesabımız var, ancak Facebook, Twitter ve PayPal hesaplarımız için aynı e-posta adresini kullanıyoruz. Bunu arkadaşlarımız, aile üyelerimiz ve iş arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. Bunu başka insanlarla paylaşabilirler ve sonunda kötü niyetli bir bilgisayar korsanı onu ele geçirebilir. Çevrimiçi cüzdanınız bu e-postaya bağlıysa, bilgisayar korsanı cüzdanınıza erişmek için gereken iki önemli bilgiden birine sahiptir. Çevrimiçi cüzdanınız için, başka bir amaçla kullanmadığınız ayrı bir e-posta adresi kullanın. Bu, hesabınızın bir siber suçlu tarafından keşfedilme olasılığını en aza indirir.

Çevrimdışı Cüzdan Kullanın

Her Bitcoin cüzdanının kripto para birimini sakladığı bir veya daha fazla “adresi” vardır. Bitcoin adresleri uzun, benzersiz alfasayısal karakter dizileridir ve her adresin bir çift özel ve genel şifreleme anahtarı vardır. Diğer kullanıcılar adresinize bitcoin göndermek istediklerinde sizin genel anahtarınızı kullanırlar. Bitcoinlerinizi harcamak istediğinizde, işleminizi imzalamak için özel anahtarı kullanırsınız. Özel anahtar, belirli bir adreste depolanan bitcoinlerin sahibi olduğunuzu kanıtlar. Bu nedenle, bitcoinleri güvence altına almanın anahtarı, özel anahtarınızı güvenli bir yerde saklamaktır.

Çevrimiçi bir cüzdan kullanarak, servis sağlayıcının özel anahtarlarınızı sizin için güvenli bir şekilde korumasına izin vermiş olursunuz. Bu yüzden çevrimiçi cüzdanları kullanmak çok kolay. Ama aynı zamanda çevrimiçi borsaları bilgisayar korsanları için çekici bir hedef haline getiriyor. Bu şirketler kullanıcı hesaplarını korumak için ellerinden geleni yapsalar da, oldukça sık hackleniyorlar.

Çevrimiçi Bitcoin borsalarına bir alternatif, size özel anahtarlarınız üzerinde tam kontrol sağlayan ve sizi Bitcoin borsalarında toplu veri ihlallerine karşı koruyan çevrimdışı cüzdanlardır. Değiş tokuş, bunların kurulması ve kullanılması daha zordur ve daha fazla teknik bilgi gerektirirler. Çevrimdışı cüzdanlar farklı şekillerde gelir:

Yazılım Cüzdanları

Yazılım cüzdanları, bilgisayarınıza, taşınabilir bellek sürücünüze veya mobil cihazınıza yükleyebileceğiniz uygulamalardır. Electrum gibi bir cüzdan uygulaması, cihazınızda özel anahtarları depolar ve ödeme yapmak istediğinizde Bitcoin işlemlerini imzalamak için kullanır. Bir yazılım cüzdanı ile tam güvenlik istiyorsanız, bunu internete bağlı olmayan bir bilgisayara kurmanız ve imzalı işlemleri internete bağlı bir bilgisayara aktarmanız gerekir. İşlem daha zor ama aynı zamanda daha güvenlidir.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları, kripto para birimi anahtar çiftleri oluşturan ve depolayan fiziksel cihazlardır. Genellikle bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza yüklemeniz gereken ilişkili bir uygulama ile birlikte gelirler. Birine bitcoin göndermek istediğinizde, donanım cüzdanını bilgisayarınıza bağlamanız veya Bluetooth aracılığıyla telefonunuzla eşleştirmeniz gerekir. Her işlem, kullanıcının onayı ile donanım cüzdanında imzalanır. Donanım cüzdanları çok güvenlidir çünkü özel anahtarlar cihazı asla terk etmez; Trezor ve Ledger iki popüler seçenektir.

Kağıt Cüzdanlar

Kağıt cüzdanlar, kağıda QR kodları olarak basılmış Bitcoin anahtar çiftleridir. Bitcoinpaperwallet.com gibi çeşitli web sitelerinden birinde kağıt cüzdanlar oluşturabilirsiniz. Kağıt cüzdanınızda para almak için, açık anahtarı herhangi bir Bitcoin cüzdan uygulamasıyla tarayın ve ödeyen kişiye gönderin. Cüzdanınızdan Bitcoin göndermek için işleminizi imzalamak üzere özel anahtarınızı tarayın.

Kağıt cüzdanlar “soğuk depolamadır”, bu da bitcoin’leri güvenli bir şekilde depolamak için iyi oldukları, ancak günlük ödemeler için çok kullanışlı olmadıkları anlamına gelir. Kağıt cüzdanlar güvenlidir çünkü dijital bileşenleri yoktur ve uzaktan çalınamaz veya hacklenemezler. Ancak, başka hiç kimsenin kopyalamadığından emin olmak için cüzdanın dijital kopyasını yazdırdıktan sonra imha etmelisiniz.

Çevrimdışı cüzdan kullanmak, bitcoin’lerinizin kesinlikle güvende olduğu anlamına gelmez. Özel anahtarlarınızı güvenli olmayan bir yerde bırakırsanız, yanlış kişi onları tesadüfen bulabilir. Ayrıca, yanlışlıkla anahtarlarınızı imha edebilirsiniz, bu da paranızı başvurmadan kaybetmenize neden olur. Örneğin, donanımınızı veya kağıt cüzdanınızı kaybederseniz veya yok ederseniz veya güvenlik PIN kodunuzu unutursanız , bitcoinleriniz sonsuza kadar kaybolur.

Çevrimiçi mi yoksa çevrimdışı cüzdan mı? Seçim size kalmış. Ancak akıllıca seçin ve bitcoinlerinizi güvende tuttuğunuzdan emin olun.

Bir Cevap Yaz

Coin Habercim Hakkında

avatar

Coin Habercim

Kripto para piyasasında en güncel haberleri size ulaştırmak için varız!

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Furkan

    Bu yazı sayesinde, kripto paralarımı saklarken bir sürü hata yaptığımı farkettim. Teşekkürler.