Bitcoin

Bitcoin nedir?

Daha fazla

Bitcoin

2008 yılı krizi sonrası Satoshi Nakamoto adlı kişi veya kişiler tarafından uçtan uca elektronik ödeme sistemi Bitcoin’e dair teknik yazılımları yaptılar. Böylelikle Bitcoin merkezileştirilmiş 3’lü müdahalelere karşı korumalı bir kripto para birimi olarak ortaya çıkmıştır. 2009 yılından itibaren halka açık ağ olarak kullanıma girmiş oldu.

Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa süre içinde günümüz finansal piyasaya karşı yükselişe geçmiştir. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkünken işlemi gerçekleştiren kişilerin kim olduğu belli değildir. Bitcoin düzenleme veya kontrole tabi tutulmadığı için değeri sıfır noktasından binlerce dolara kadar yükselmiştir.

Bitcoin’in yükselişinin bu denli yüksek olmasından dolayı birçok kripto para birimi de ortaya çıkmıştır. Kripto para piyasalarında ortaya çıkan bu para birimlerine alternatif coin bir başka deyişle de altcoin olarak ortaya çıkmıştır. Alternatif kripto para birimleri üretilirken çeşitli noktalarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet avantajından yararlanmış ve yeni para tipleri olarak ortaya çıkmıştır.

Bitcoin anında onaylanan işlemler zinciri yapısı olduğu için geriye dönüşler olmaz ve işlemler değiştirilmez. Bitcoin blockchain platformda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adet olarak belirlenmiştir.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Kripto para piyasasında yer alan Bitcoin’in kullanımının çeşitli risklerin yanında pek çok avantajı da bulunuyor. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz.

  • Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması,
  • Basit güvenilir iz sürülemez bir nitelikte olması,
  • Para transferlerinde geleneksel yöntemlere göre daha güvenli olması,
  • Para transferlerinin ucuz ve hızlı olması,
  • Milyonlarca değerinde bulunan Bitcoin’inize kolay bir şekilde cüzdan erişimini her yerde sağlanıyor.
  • Yüksek miktarlarda bulunan nakitleri farklı bir yöntemle kolay taşınabilir.
  • En son yapılan işlemlerin ve hesap bakiyelerin herhangi kişi ve kişiler ve devlet tarafından bilinmemesi ve kontrol edilmemesi sağlanan önemli avantajlar arasında yer alıyor.

​​​​​​Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin’in izinin sürülememesi bazı durumlarda avantaj sağlasa da dezavantaj oluşturduğu durumlarda bulunuyor. Ticaretim illegal olduğu ürünlerin ödemesinde kullanılan ve kara para aklama maksadıyla kullanmasına neden olabiliyor. Kripto para piyasası teknolojisi alanında uzmanlaşmış kişi sayısının az olması, kaybetme riski, harcama yapılacak platformunun darlığı önemli dezavantajlar arasında yer alıyor.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

Bitcoin herhangi bir devlet veya bir Merkez Bankası’na bağlı bir durumu bulunmuyor. Geleneksel paralarda olduğu gibi karşılığında altın gibi herhangi bir değerli maden de olmadığı görülüyor. Fiziksel olarak basılmayan ve bir para değeri olmayan Bitcoin tamamen sanal olarak üretilen temelinde matematik formülü olan bir sistemdir. Herkese açık olan bu matematik formülü isteyen herkes dahi olabilir. Bitcoin madenci sistemine dahil olan her bir kişinin sistem güvenliği sağlamlaştırılmış oluyor.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretimin sağlanması ve blok zincir sisteminin sürekliliği ve güvenliği tesis edilmesi için gerekti bir sistem olarak biliniyor. Birçok farklı cihazda yapılan madencilik artan rekabet ortamı nedeniyle sürekli olarak bu alanda daha fazla kar getirecek yeni yeniliklerin doğmasına neden oluyor. Madencilik yasasında kriptografi şifreleri çözerek sisteme yeni bloklar dahil ediliyor.

Şifrelerin çözülmesi bilgisayar işlemci kapasitesi ve şifrelerim uzunluğuna bağlı olarak güvenlik sağlanıyor. Şifrelerin çözümlemesi ile oluşturulan bloklar üzerinden madenciler Bitcoin ile ödüllendiriliyor. Madenci sayısının artması sistemin yalnız 10 dakika içerisinde 1 blok üretimine izin verilebiliyor. Bitcoin adetlerinin sınırlandırılmış olması madenciliği olumsuz etkileyen bir durum olsa da Bitcoin para biriminde enflasyonun oluşmasını da engelliyor.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin belirli bir protokola bağlı olmasından dolayı yapılan her türlü işlem baştan sona doğru şifreleniyor. Şifreler zincir üstünde yer alan bütün işlemler kayıt altına alınıyor. Cüzdan bilgilerimiz kaybetmeniz ve bilgisayarınızda eklenme gibi kullanıcı hataların dışında sistemin güvenlik konusunda herhangi bir açık bulunmuyor. Bitcoin değerinin iki kere satılmasını engelleyen sistem sayesinde sizin haberiniz olmadan herhangi bir gönderime izin verilmiyor. Belirli bir merkezinin olmaması ve bütün işlemlerin farklı bir bilgisayar üzerinden onay alması şartı Bitcoin sistemini güvenli kılıyor.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belli Olur?

Kripto para piyasasının en önemli sanal parası olan Bitcoin fiyatı sadece arz talep ilişkisine göre değişiyor. Dolaşımdaki Bitcoin sayısı sınırlı olduğu için arz talebe göre daha çok hassas bir durum gösteriyor. Arz-talep dengesi alıcı ve satıcının belli bir üründen karşılıklı olarak fiyat konusunda anlaşarak işlem yapmasıdır. Bitcoin’in fiyatını genellikle insanların yapmış olduğu satışlar ve alışlar belirliyor. Bitcoin alınmaya başladığı zaman dolaşımdaki Bitcoin miktarı azalmasından dolayı değeri artıyor. Bitcoin satılmaya başlandığı anda ise değeri düşmeye eğilimine giriyor.

Nasıl Bitcoin ile Ödeme Kabul Edilir?

Bitcoin ile yapılan ödemeler farklı olabiliyor. Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yolu kişiden kişiye yani adrese göre transfer yapma işi olarak biliniyor. Bu yöntem insanların kullanmış olduğu akıllı telefonlardaki uygulamalar aracılığıyla yapılabilir. Ayrıca bu amaç için tasarlanmış birbirinden farklı ticari uygulamalarda bulunuyor. Bu uygulamalar arasında yer alan QR kod okumaya uyumlu forumlarda kolay bir şekilde kullanılabilir.

Popüler Altcoinler Nelerdir?

Altcoin, Bitcoin’e alternatif olarak üretilen para birimleridir. Bitcoin 1. nesil bir kripto para birimi olduğu için rekabet ortamı da oldukça fazladır. Bitcoin’e alternatif olarak üretilen altcoin’ler ise daha az popülerliği bulunuyor. aAternatif coin’ler genellikle Bitcoin sanal parasında kullanılan SHA-256 algoritması veya Scrypt algoritması da kullanılıyor. Bu algoritmalar dışında X11, X13, X15 ve NIST5 gibi farklı algoritmalara sahip altcoinlerde de bulunuyor. Kripto para piyasasında üretilen ilk altcoin Namecoin olarak biliniyor.

Dijital paraların altın olanına Bitcoin, gümüşü Litecoin, Etehereum ise petrol olarak tanımlanmıştır. Litecoin sayesinde transfer işlemi Bitcoin’e göre daha hızlı gerçekleştiriliyor. Ripple hem bir ödeme ağı hem de bir kripto para çeşidi olduğu için ön plana çıkıyor. Her türlü alım satım işleminde Ripple 4 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleşiyor. Ethereum ise yazılımcılar için akıllı sözleşmeler oluşturma imkanı veren bir platform türü olarak üretilmiştir.

Coin Habercim Web Sitesinin Sunduğu Hizmetler

Coin Haberci web sitesinde kripto para piyasalarında yer alan sanal paraların gün içerisinde değerlerini hızlı bir şekilde paylaşıyor. Web sitesinde yer alan döviz çevirici hesaplama alanı sayesinde ister coin türlerini ister döviz kurlarını istediğiniz para birimlerine hemen çevirebilirsiniz. Coin Habercim web sitesi kripto haberleri, Bitcoin haberleri, altcoin haberleri, fiyat analizleri ile ilgili gelişmeleri ilgi duyan herkese aktarıyor.

  • Görünüşe göre aradığınızı bulamıyoruz. Belki de arama yardımcı olabilir.