«

Güncel Kripto Para Durumları

Güncel kripto para durumlarının 24 saatlik değişimini ve anlık fiyatını öğrenebileceğiniz bir sayfadır.

Kripto Paralar

Daha fazla

Kripto paralar yapılan işlemlerin güvenli bir şekilde yapılması için kriptografi yani kısaca şifreleme kullanılarak tasarlanan dijital varlıklar olarak biliniyor. Kripto paralar daha çok nakit değişim araçlarına alternatif olarak üretilen sanal paralar olarak tanımlanıyor.

Son dönemlerde en büyük yatırımların yapıldığı kripto para türleri her gün artarak devam ediyor. Kripto paralar sanal döviz olarak da kullanılıyor. Bankalar birçok işlemlerinden de yaralandığı kriptoloji yani kripto paralar son dönemlerde hayatımızın her alanına girmiştir.

Kripto Para Türleri Nelerdir?

Dünyada milyonlarca insanlar tarafından kullanılan kripto para türleri bulunuyor. Kripto para piyasasında en çok öne çıkan kripto paralar şunlardır.

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Litecoin
 • Dash
 • Zcash
 • IOTA

Rıpple olmak üzere sıralayabiliriz. Günümüzde kripto para birimleri pek çok kişi tarafından duyulmuştur. Devlet başkanlarından şirketlere kadar herkesin dikkatini çeken bir olgu olarak görülüyor. Kripto paraların herhangi bir fiziksel karşılığı bulunmuyor. Banka kartları kredi kartlarında harcanılan paralarda sanal para olarak biliniyor. Kripto paralar da bu çalışma prensibine sahiptir. Herhangi bir otorite veya hükümet tarafından yönetilmeyen merkezileştirilmemiş bir mevcut sistem olduğu için daha güvenli bir yapıya sahiptir.

Bitcoin

Bitcoin ilk kez 2009 yılında üretmiş olup sanal piyasada yer alan bir kripto para birimidir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adı kullanılan bir kişi tarafından başlatılan herhangi bir banka ve kuruluşla ilişkisi olmayan bu para birimi kısa bir süre içinde dünyada popüler hale gelmiştir.

BTC olarak kısaltması kullanılan ve diğer paraların alternatifi olarak bilinen Bitcoin genellikle en çok tercih edilen kripto para birimi türü olarak görülüyor. Bitcoinda yer alan dalgalanmalar beraber birçok Bitcoin zengini ortaya çıkmıştır. Coin Habercim web sitesinde ilk sırada Bitcoin güncel fiyatları yer alıyor. Web sitesi üzerinden güncel kripto paraların anlık ve 24 saatte değişimlerini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ethereum

2015 yılında piyasaya sürülen Vitalik Buterin tarafından yazılan bir başka kripto para türü ise Ethereum’dur. Ethereum açık kaynaklı bir şekilde olarak yazılmış ve kripto para birimi Bitcoin’a rakip olarak ortaya çıkmıştır. Özel yazılımlarla üretilen Ethereum Bitcoin gibi herhangi bir banka veya kuruluşa bağlı değildir.

Litecoin

Hızlı transfer yöntemi ile herkes tarafından bilinen diğer biri kripto para birimi olan Litecoin ilk kez 2011 yılında piyasaya çıkmıştır. Kripto para piyasalarında kullanılan sanal para birimlerine göre daha ucuz olması ile bilinen Litecoin dünyada pek çok banka ve kuruluş tarafından kullanılıyor.

Dash

Btcoin’in altcoin birimi olarak bilinen Dash 2014 yılında piyasaya çıkan bir kripto para türüdür. Ortaya çıkmasının amacı Bitcoin’in gizliliğini sağlamak olsa da kişisel özelliğini de sağlayan bu para birimi 2017 yılındaki yükselişinden sonra insanların gözde sanal para birimlerinden birisi haline gelmiştir. Kripto para piyasalarında en çok kullanılan kripto para türü Bitcoin’dir. Bitcoin’in arkasından ise Ethereum geliyor.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para satın almadan önce ilk olarak hangi para kripto parayı alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Hangi kripto parayı satın almaya karar verdikten sonra kripto para satışı yapan şirketler üzerinden istediğiniz kripto para türünü alabilirsiniz. Kripto para satışını yapan şirketler genellikle Türk ve yabancı menşeili şirketler olarak biliniyor.

Kripto para satın alacağını şirketler Türk şirketlerinden biri olursa satın alma işlemleriniz kolay ve hızlı gerçekleşiyor. Çünkü ülkemizdeki banka hesaplarından ve banka kartlarından kullanılarak yapılan işlemler hesaplarınıza hemen ve daha hızlı bir şekilde yansıyor.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para üretimi oldukça zorlu bir süreç olarak biliniyor. Kripto para üretimi yapılırken kullanılan yönteme de madencilik yöntemi deniliyor. Kripto para üretiminde kullanılan madencilik geleneksel madencilik ile karıştırılmaması gerekiyor. Kripto para madenciliği çok güçlü donanımlar kullanılarak ve ilgili yazılımların çalıştırılmasıyla birçok matematik işlemin yapılmasıyla oluşan bir kripto para işlemidir.

Kripto Para Şirketleri Nelerdir?

Ülkemizde faaliyet gösteren kripto para şirketleri göz önünde bulundurulduğunda bu şirketler içerisinde en çok işlem yapan kripto para şirketlerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Paribo
 • ICRYPEX
 • Bitlo
 • Koineks
 • Koinim
 • Bitturk

BTCTurk olmak üzere sıralanabilir. Ülkemizde en çok işlemin yapıldığı kripto para şirketlerinin araştırarak istediğiniz herhangi bir şirketten kripto para almanız mümkündür. Türkiye’de hizmet veren kripto para şirketlerin yanında yurt dışında hizmet veren yabancı kripto para şirketleri de bulunuyor.

Ülkemizde artış gösteren kripto para şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Yabancı şirketlerin göz önünde bulundurulduğunda Ülkemiz dışında da kripto para şirketlerin sayısının arttığını söylemek mümkündür. Yurtdışında Bitcoin, Littecoin ve Ethereum gibi kripto para türlerinin satın alabileceği şirketlerde bulunuyor.

Kripto Para Yasal Mıdır?

Paraların yasallığı ülkeden ülkeye göre değişiyor. Bazı ülkelerde yasallık durumu belirsiz ya da değişken iken bazı ülkelerde ise kullanıma ve ticarete açık bir şekilde izin veriliyor. Ayrıca bazı ülkelerde ise kripto para kullanımının sınırlama ve yasaklama getirildiğini de görüyoruz. Ülkemizde Bitcoin kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlama durumu bulunmuyor. Bitcoin veya diğer kripto paraları cüzdanınızda bulundurmakta, almakta ve satmakta herhangi bir cezai işlem bulunmuyor.

Kripto Paraların Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olmanın Kolay Adresi

Coin Habercim web sitesinde yer alan kategoriler sayesinde kripto para piyasasında oluşan hareketlilikleri hemen öğrenebilirsiniz. Web sitesinde ana sayfa, haberler, airdrop, analiz, coin rehberi, araçlar, kripto paralar gibi kategoriler bulunuyor. Türkiye’den ve dünyadan yer alan kripto haberlere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Web sitesinde kripto para piyasalarında yer alan sanal paralar hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Kripto para satın almak isteyenler web sitesinde yer alan haberler sayesinde satın alma işlemleri yapabilirler.