«
MetaMask Nedir, Nasıl Kullanılır?

MetaMask, Ethereum’a özgüdür ve ETH tokenlerinin depolanmasını destekler. Ethereum blockchain’i tarayıcılar aracılığıyla kullanıcılara yakınlaştıran bir köprü gibidir. Burada, Ethereum dapp’larına erişebilir/başlatabilirsiniz.

MetaMask, kullanıcıyı Ethereum blok zincirine bağlayan bir tarayıcı cüzdanıdır. Yaratıcılarının amacı, ETH işlemlerini olabildiğince basit ve sezgisel hale getirmekti. MetaMask aracılığıyla, Ethereum dapps ile etkileşimde bulunulabilir ve kullanılabilirsiniz.

MetaMask eklentisi Firefox, Chrome, Opera ve Brave dahil olmak üzere farklı tarayıcılar için kullanılabilir.

Aynı zamanda gözetim dışıdır. Yani bu, bir kullanıcının fonları üzerinde tam kontrole sahip olduğu anlamına gelir. Dahası, MetaMask, kimliğinizi güvende tutan, son kullanıcının farklı tarayıcılardan Ethereum ile etkileşime girmesine ve işlemleri kapatmasına olanak tanıyan bir güvenlik kasasına sahiptir.
MetaMask’ı Chrome tarayıcınıza nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Chrome’un resmi mağazasına gidin ve “Chrome Uzantısını Al” ı tıklayın. Buraya Tıklayarak Mağazaya gidebilirsiniz.
 • Bağlantıyı takip edin, uzantıyı eklemek ve “Chrome’a ​​Ekle” yi tıklayın. Hazır olduğunuzda yeni bir sekmeye yönlendirileceksiniz.
 • Başlamak için, daha önce MetaMask cüzdanı olanlar “Cüzdanı İçe Aktar” veya yeni bir cüzdan oluşturmak isteyenler “Cüzdan Oluştur” tuşuna basabilirler.
 • “MetaMask’i Geliştirmemize Yardım Edin” üzerinde, MetaMask’e izin vermeyi kabul et seçeneğine tıklayın.
 • Yeni bir şifre oluştur
 • Ardından, ifadelerinizi yedekleyin. Kaybetme durumunda cüzdanınızı kurtarmak için bu ifadeleri kullanacaksınız. Bu anahtar kelimeleri bir kağıda not edin ve güvenli bir şekilde saklayın.
 • İşlemi tamamlamak için “Tümü Bitti” yi tıklayın.
 • İşlem tamam.

Harici bir hesaptan para almak için ana pencerede “Al” seçeneğine tıklayın. İşlemi başlatmak için genel adresinizi kopyalayabilir veya QR kodunu tarayabilirsiniz.

MetaMask’inizi Ledger gibi sert bir cüzdana veya başka bir web veya masaüstü cüzdanına da bağlayabilirsiniz. Bir MetaMask blockchain cüzdanı ile herhangi bir Ethereum dapp’ına ETH yatırabilir ve dapp’lardan jetonları tarayıcınız üzerinden rahatça alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Coin Habercim Hakkında

avatar

Coin Habercim

Kripto para piyasasında en güncel haberleri size ulaştırmak için varız!

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Yunus

  Güvenilir bir cüzdana benziyor. Özellikle çalışma şekli çok hoşuma gitti diyebilirim.